Platforma AMP

Witryny internetowe są niezbędne w każdym rodzaju działalności. Stanowią ważny element wizerunku firmy. Można je zbudować w różny sposób.

Tradycyjnie za pomocą kodu lub też korzystając z rozwiązań platform, które bezpłatnie oferują swoim użytkownikom gotowe szablony z możliwością dostosowania do indywidualnych potrzeb. Jest to rozwiązanie, które umożliwia przygotować stronę internetową bez znajomości zagadnień z zakresu informatyki. Coraz więcej pojawia się także wersji stron na urządzenia mobilne i to właśnie dla nich przeznaczone jest ampscript.
Co to jest AMP?
AMP to przeciwnie przyspieszone strony mobilne. Jest to technologia opracowywania witryn internetowych dla urządzeń mobilnych. Została zaprojektowana przez Google. Polega na tworzeniu uproszczonych wersji stron www za pomocą języka AMP HTML, dzięki narzędziom takim jak ampscript editor. Co ciekawe strona AMP ładuje się znacznie szybciej niż strona napisana za pomocą HTML, ponieważ nie zawiera żadnych zbędnych elementów. W związku z tym funkcjonalność takiej strony zostaje trochę ograniczona, niemniej jednak w przypadku wersji mobilnej pełna użyteczność nie jest wymagana, by dana witryna spełniała własne zadania. Posługiwanie się językiem AMP jest ułatwione przez to, że znakomita większość znaczników pokrywa się z tymi występującymi w HTML. Jeśli więc ktoś zna język HTML, powinien sobie również poradzić z AMP. Platforma pozwala sprawdzanie poprawności dokumentu za pomocą opcji ampscript validate. AMP może być też wykorzystany do tworzenia maili oraz reklam.

Zobacz także: ampscript syntax highlighting.