Łańcuch na koła – kiedy go używać?

Wielu kierowców dba o to, by wyposażenie ich pojazdów było jak najbardziej pełne. Bardzo wielu z nich nie interesuje się jednak zbytnio produktami, jakimi są łańcuchy na koła, uważając, że wyposażenie takie nie będzie im potrzebne. Tymczasem okazuje się, że łańcuch na koła to bardzo ważny szczegół wyposażenia, a czasami może okazać się on nawet obowiązkowy, zwłaszcza wówczas, gdy jeździ się drogami posiadającymi oznaczenie mówiące o konieczności stosowania na nich takich łańcuchów.

Łańcuchy na kołach służą bezpieczniej jeździe zimą, kiedy to drogi są bardzo mocno zaśnieżone i oblodzone. Obowiązek ich posiadania w Polsce tyczy się głównie dróg znajdujących się w górach.
Wielu kierowców, którzy kupują je 1-szy raz, zastanawia się nie tylko i wyłącznie nad tym, jak założyć łańcuch na koła, ale również nad tym, na ilu kołach powinien się on znajdować. To, ile łańcuchów się zastosuje, uzależniony jest od napędu samochodu. W samochodach z napędem na cztery koła łańcuchy śniegowe zakłada się na wszystkie koła, a w przypadku aut z napędem na dwa koła, zakłada się je tylko na te przednie.
Łańcuchy samochodowe zrealizowane mogą być z różnorakich materiałów. Najpopularniejsze są te metalowe, które wykonane są z bardzo trwałych stopów metalu. Dostępne są też plastikowe opaski antypoślizgowe na koła i tekstylne łańcuchy samochodowe.
Bez względu na to, jaki typ produktu się wybierze, powinno się znać model auta i rozmiar opon, mając również na uwadze to, że w niektórych modelach pojazdów producenci zabraniają stosowania takiego rozwiązania. Dlatego organizując zakup samochodu, który ma służyć do jazdy po ośnieżonych drogach, warto zaraz sprawdzić, czy założenie łańcuchów na koła będzie w ogóle możliwe.

Dodatkowe informacje: łańcuchy na kołach.