Dopłaty do odszkodowania za wypadek

Jeśli w wyniku wypadku drogowego doszło do niebagatelnych uszkodzeń, w tym uszczerbku na zdrowiu, mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy wypadku. Ta zasada dotyczy różnorakich zdarzeń drogowych, między innymi takich jak potrącenie rowerzysty czy pieszego, jak również kolizje drogowe, które kończą się wizytą w szpitalu lub uszczerbkiem na zdrowiu.
Wypłata odszkodowań – na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim powinniśmy posiadać świadomość, że jako ofiary wypadków komunikacyjnych mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy.

Powinny to być środki finansowe przeznaczone nie tylko na naprawę lub wymianę uszkodzonego mienia, a zatem zniszczonego samochodu, niemniej jednak także środki finansowe przeznaczone na leczenie, rehabilitację, jak też terapię psychiatryczną spowodowaną traumą po wypadku. Należy podkreślić, że dopłaty do odszkodowań należą się z tytułu wypadków komunikacyjnych w wyniku których doszło do nadszarpnięcia zdrowia, takiego jak złamanie ręki, nogi czy wstrząs mózgu. Do niedawna firmy ubezpieczeniowe uchylamy się od wypłacania tak zwanej nawiązki. Natomiast w 2011 roku doszło do zmiany przepisów, w związku z z tym zwrot nawiązki za odszkodowanie powinno się do obowiązków ubezpieczyciela, ponieważ jest to wypłata kompensacyjna, a nie represyjna, jak było przedtem. Co za tym idzie, jeżeli jako sprawcy wypadku zobowiązani jesteśmy do wypłacenia tak zwanej nawiązki osobie poszkodowanej, to wówczas te środki powinny pochodzić z naszego OC. Jeżeli już towarzystwo ubezpieczeniowe się od tego uchyla, mamy prawo podjąć kroki prawne.

Zobacz także: dopłaty do odszkodowań.